Recenze


Řekli a napsali o knížce Baby motýlí masáže…

recenze1

 

 

„Kniha na mě působila velmi mile už při prvním namátkovém prohlížení. Po důkladnějším prozkoumání nacházím vše, co jsem očekávala. Srozumitelný a přehledný postup, jak být svému dítěti ještě blíž. Není to první práce této autorky, kterou mám. Těhotenstvím mě provázel její úžasný kalendář. Obojí můžu vřele doporučit.“

Helena – máma, sálová instrumentářka


Moje kamarádka Markéta mě požádala o recenzi na její knihu Baby motýlí masáže. Předpokládám, že hlavně z důvodu mého profesního zaměření, neb se přes 20 let jako specializovaný fyzioterapeut věnuji novorozencům, předčasně narozeným dětem a dětem se speciálními potřebami.  Měla jsem trochu obavu, protože jsem věděla, že kniha je Markéty vymodlené dítě, na které se dost nadřela a byla jsem na tu „brožuru“ velmi zvědavá, ale zase co chcete vzletného psát k seznamu masážních hmatů… Ó, jak jsem se mýlila.

Do knihy jsem se zakoukala na první pohled a to už jen díky velmi krásnému obalu. Výtvarný cit Markéta nezapře a celá kniha je jím hustě protkaná. K excelentní grafické úpravě se přidává i velmi vysoká didaktická úroveň dílka. Názornost jednotlivých kroků je vynikající, vše má jednotný ráz. Myslím, že Markéta měla ve škole z úprav sešitů vždy jen jedničky, na rozdíl ode mne. A když vidím učebnice svých dětí, je mi líto, že je netvořil někdo s takovým citem pro názornost detail a estetiku, jako je Markéta.

Ale ještě to není všechno. Velmi chválím objem a úroveň srozumitelně podaných odborných informací. Zároveň si myslím, že mnohým maminkám kniha velmi rozšíří obzory nejen týkající se lidského těla a jeho fyziologie, ale uvede je stručně a dostatečně i do aromaterapie. No a nad závěrečnou dudlíkovou kapitolou jsem jásala a plesala.

Markéto, klobouk dolů, takovou krásnou knihu jsem ještě neviděla. Jsem na tebe pyšná a hrdá, že jsi moje kamarádka. K vydání knihy byla cesta trnitá, to moc dobře vím, o to víc lásky, něhy, ale i pokory z ní proudí ke všem nejen maminkám, ale i tatínkům, kteří chtějí mít se svým miminkem pouto nejtěsnější.

 

Mgr. Šárka Smíšková – fyzioterapeutka se specializací v neurorehabilitační komplexní terapii


„Autorka je zkušenou zdravotní sestrou se zaměřením na péči o ty nejmenší děti, a to dokonce o ty, které jsou znevýhodněny svým předčasným, případně komplikovaným či dokonce nežádoucím příchodem na svět. Všechny tyto varianty narození s sebou nesou riziko mnoha zdravotních komplikací, které se mohou (dle mé zkušenosti z psychologické práce s dětmi školního věku) demonstrovat v mnohem pozdějším věku, než bychom mohli předpokládat. Často pak zjišťujeme v anamnéze našich školních klientů, kteří se objevují v pedagogicko-psychologických poradnách s obtížemi v učení (tzv. „dys“ poruchy, ADD/ADHD – obtíže s chováním, aktivitou a pozorností nebo o různé další, méně specifické neurologické i psychické obtíže apod.) nějaké znevýhodňující okolnosti jejich prenatálního vývoje nebo porodní a poporodní komplikace. Je nad slunce jasnější, že jsou to děti, které potřebují od svého narození intenzivnější péči, protože přísloví, Kdo rychle dává, dvakrát dává, platí v těchto případech dvojnásob. Nelze tedy mluvit o nějakých nadstandardech v případě péče, výchovy a ošetřování takových dětí. Musíme si uvědomit, že tato „citová“ i odborná investice se rozhodně vrátí. Například v podobě úplné nebo alespoň částečné eliminace odchylek ve vývoji.

Těší mě, že jednu z technik, kterými k tomu můžeme my, jako pečovatelé (ať rodiče či odborný zdravotnický personál) přispět, se nám rozhodla Markéta Křížková ve své knize Baby motýlí masáže přiblížit. A to dokonce velmi milou, jednoduchou a tím i srozumitelnou formou. Oceňuji zejména něhu a laskavost, která na mě z celé knížky dýchá. Autorka se dokonce rozhodla doplnit knížku i výtvarně a myslím si, že neudělala chybu. Velmi kladně hodnotím i návodnost, díky které láskyplné doteky svým nejmenším zvládne poskytnout opravdu každá vnímavá maminka i sebeméně zkušená začínající zdravotní sestřička.

Spojení jemných masáží s aromaterapií je také velmi zdařilé. Je známo, že čichové vjemy jsou pro člověka jedny z nejtrvalejších. I proto je zcela namístě, že autorka upozorňuje i na rizika s tím spojená (křížení informací). Novou a velmi zajímavou (a věřím, že pro spoustu zodpovědných maminek i osvobozující 😊 informací) bylo i vysvětlení důležité role dudlíku. Stručný přehled esenciálních éterických olejů (včetně jejich účinků) uvedených v závěru knihy pak může velmi usnadnit nezkušeným pečovatelům orientaci při výběru toho správného oleje pro masáže právě jejich děťátka.

         Když jsem si knížkou Markéty Křížkové listovala, vzpomínala jsem na začátek naší společné cesty s naší dcerou. Rostla ve mně chuť vyzkoušet si doteky na malém drobečkovi, ale mám k dispozici jen předpubertální slečnu. Přesto ale praktikujeme různé drobné masáže (obličeje, rukou, nohou) zejména ve chvílích odpočinku a pohody. Výhodou je, že semínko, které jsem kdysi zasela už nese plody – teď už mi moje dcera tyto láskyplné doteky i oplácí!“

Mgr. Zuzana Romášková – máma, psycholog


Manuál „Baby motýlí masáže“ se mi dostal do rukou poté, co mne oslovila moje kamarádka a autorka Markéta, abych jí napsala recenzi. Jsem matka tří dětí (9, 6 let a 18m) a téma mě ihned velice zaujalo.

Mé zkušenosti s masáží dětí byly do té doby omezeny pouze na období  dětské koliky, kdy jsem svým dětem jemně masírovala bříško ve směru hodinových ručiček, jak bylo uvedené v obecné příručce pro maminky.

Na první pohled jsem byla mile překvapena vizuální podobou manuálu. Knižní vazba, fotografie autorky i hravé ilustrace, mě přímo lákaly k prvnímu kontaktu s knihou. Manuál o speciálních masáží miminek, aromaterapii a jiné, je velmi stručně a výstižně napsaný a zaujme jistě každou nastávající maminku.

Autorka zde otevírá téma masáží především předčasně narozených i dětí narozených v termínu.

Oceňuji, s jakou profesionalitou Markéta přistoupila k citlivému tématu a dokázala na několika stránkách názorně vysvětlit první jemné masážní doteky, které natolik pomáhají láskyplnému kontaktu matky s dítětem.

Druhá kapitola o Aromaterapii byla pro mě osobně rovněž velmi přínosná a rozhodně vyzkouším doporučené olejové masáže a koupele.

Přeji Markétě, aby se jí i nadále dařilo ve spisovatelské činnosti a doufám, že nepoleví ve svém úsilí a brzy mě opět překvapí svou novou knihou, protože tento manuál je pro nás maminky velkým přínosem v mateřství i rodičovství.

 

Tereza – máma


„Byl jsem požádán, abych napsal krátkou recenzi ke knížce Baby motýlí masáže. Tak jsem si jí přečetl. Návod, jak těm nejmenším i předčasně narozeným, dát lásku dotekem a pomoci jim, mě naplňuje optimismem. To proto, že i přes všeobecný morální marasmus, občas narazím na člověka, jemuž na ostatních záleží, a který hledá cestu, jak těm potřebným pomoci. PROTOŽE DOTEK, TO JE LÁSKA. Děkuji Markéto.“

Jan Kiss, otec – novinář


Byla jsem požádána o recenzi této knihy. Upřimně, nechtělo se mi. Nejsem žádná spisovatelka a neumím psát, proto jen velmi krátce. Kniha je dle mého srozumitelná pro všechny, kterým se dostane do rukou. Je doplněna hezkými obrázky a celkově působí velmi pozitivně. Můj názor jako sestry na neonatologickém oddělení je, že by tuto knihu měly mít všechny porodnice a dětská oddělení.

Iveta, máma – dětská sestra

 


Knížku jsme dostali jako dárek k narození našeho chlapečka. Od začátku se mu masáž líbila, zklidnil se a byl spokojený. Doteď rád u ní usíná a užívá si ji. Za nás určitě můžeme doporučit.

Lucie – máma, porodní asistentka